30 czerwca 2016

Himmler. Listy ludobójcy – Katrin Himmler i Michael Wildt

Heinrich Himmler to człowiek bezwzględny, ukierunkowany na władzę. Koordynator obozów koncentracyjnych. ‘Himmler’ to nazwisko, które budziło strach. I kiedy pojawia się w księgarniach publikacja jego listów, wielu chciałoby wiedzieć, o czym myślał czy pisał ten z pozoru ‘wielki człowiek’. Czy również prywatnie uosabiał potwora, był żarliwym nazistą? Gdy wczytujesz się w jego korespondencję z żoną, Margą, masz wrażenie, że podglądasz życie zwykłych ludzi, którzy w gruncie rzeczy nie mają sobie wiele do powiedzenia. Oprócz relacji z codziennego życia i czułych (na wyrost) słów, nie wynika nic, co mogłoby rzucić światło na jego karierę polityczną. Jedno jest pewne, zarówno Heinrich, jak i Marga, nie tolerowali inności. W Żydach widzieli zagrożenie dla siebie i egzystencji narodu niemieckiego.
Niektóre fragmenty tych listów, chociażby Margi o Polakach, czy fragmenty z przemówień Heinricha, pozwalają wejrzeć do ich ksenofobicznego świata. To, co działo się wówczas, wydaje się być jedną wielką abstrakcją, fatamorganą. W głowie nie mieści się, że można tak postępować i być przekonanym o słuszności swojego zachowania.
Z listów Margi i Heiniego wynika również ich stosunek do dzieci i ich wychowania. Mieli oni jedną córkę – Gudrun oraz przybranego syna, Gerharda, który był przekorny, co oznaczało, że Marga i Heini traktowali go inaczej, z kolei Gudrun była oczkiem w głowie rodziców. Żadne z nich nie zaznało jednak prawdziwej rodzicielskiej miłości. Wychowanie było surowe, bez okazywania zbędnych emocji czy przytulania.
Inną kwestią jest, co może wielu zdziwić, że Heinrich optował za prawnym uregulowaniem, aby mężczyźni płodzili dzieci nawet poza związkiem małżeńskim, a wszystko to w imię szerzenia germańskości. Również jemu było to na rękę, miał on bowiem dwójkę nieślubnych dzieci z sekretarką.
Himmler. Listy ludobójcy” to ciekawa lektura, pomijając rzeszę listów, pisanych być może z przyzwyczajenia, nudy, które nie poruszają przynajmniej w części żadnych istotnych kwestii, ale dających wgląd w życie człowieka, który przyczynił się do masowych morderstw. W tej książce znajdziecie odpowiedzi na wiele pytań. Sami ocenicie, jakim był człowiekiem, jak żył i jak skończyło się jego życie. Lektura tej książki sprawiła, że postanowiłam pójść krok dalej i dowiedzieć się czegoś więcej na temat życia rodziny Himmlerów.
Książka jest naprawdę przystępna pod względem językowym zarówno dla laika, jak i dla osoby, której śledzenie przeszłości takich person jest chlebem powszednim. Warto również dodać, że ta publikacja jest ładnie oprawiona i zawiera fotografie, przedstawiające rodzinę Himmlerów.
 
Gorąco polecam!
Moja ocena:5-/5

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli pozostawisz komentarz, będę miała szansę odwiedzić Twojego bloga.
Z góry dziękuję za odwiedziny! :)