28 czerwca 2014

Pora na dokument!

Od czasu do czasu mam ochotę obejrzeć coś innego niż komedia, thriller czy dramat. Wybór padł na dokument. W związku z tym chciałabym podzielić się z Wami tym, co ostatnio obejrzałam, i jak oceniam te filmy.
 
Pierwszy film to „Dzieci Hitlera
 
Izraelski dokumentalista rozmawia z potomkami nazistów o tym, jak radzą sobie ze świadomością zbrodni popełnionych przez przodków. Katrin Himmler jest stryjeczną wnuczką zwierzchnika SS i gestapo. Mieszka w RPA, wyszła za Izraelczyka. Stryjeczna wnuczka Hermanna Goeringa i jej brat poddali się sterylizacji, by na świat nie przyszli zbrodniarze. Syn generalnego gubernatora w Polsce, Hansa Franka, w szkołach czyta fragmenty książek, w których rozlicza się z rodzicami. Rainer Hoess jest wnukiem komendanta obozu w Auschwitz.” [źródło: youtube]
 
fot. filmweb
 
Bardzo ciekawy dokument o poczuciu winy, o więzach krwi i ich znaczeniu, ale również o postrzeganiu człowieka przez pryzmat ojców, dziadków. Czy winę dziedziczy się? Uważam, że nie. Nie można poczuwać się do odpowiedzialności, kiedy nie brało się w czymś udziału, kiedy nie jest się częścią pewnej historii. A jak to oceniają bohaterowie filmu?
Świadomość, że miało się kogoś takiego w rodzinie jest bardzo obciążająca, to człowieka przygniata […]” – Katrin Himmler (stryjeczna wnuczka Heinricha Himmlera)
Mój brat i ja postanowiliśmy w różnym czasie, mniej lub bardziej świadomie, przeprowadzić zabieg sterylizacji, żeby nie produkować kolejnych Goeringów.” – Bettina Goering (stryjeczna wnuczka Hermanna Goeringa) 
 
 
 
Film: I cz. (KLIK), II cz. (KLIK), III cz. (KLIK), IV cz. (KLIK); cały (KLIK
 
 
 
Drugi film to „Diana i Królowa
„Pierwszy telewizyjny dokument o relacjach łączących Księżną Dianę i Królową Elżbietę II. Zawiera komentarze osób z otoczenia brytyjskiej rodziny królewskiej. To tragiczna historia dwóch kobiet, których losy w pewnym momencie się splatają. Między ich postawami zachodził konflikt wynikający z różnicy pokoleń, zazdrości królowej o niesłychaną popularność księżnej, a także z otwartości Diany, która miała zostać królową.” [źródło: vod.pl]
 
Chyba nie ma osoby, która by nie słyszała o Dianie. Diana, Królowa Serc, zaskarbiła nie tylko serca Brytyjczyków, ale i reszty świata. Stała się ikoną. Film odzwierciedla konflikt między teściową a synową, a może raczej między Królową a Księżną. Różnice między nimi były nie do zatarcia. To jak zderzenie się nowoczesności z tradycją. Film, w moim mniemaniu, jest dobrym dokumentem, zarysowującym eskalację konfliktu miedzy obiema kobietami. To z pewnością nowe spojrzenie na monarchię, która nie kieruje się dobrem ogółu, a raczej kształtowaniem własnego wizerunku. Diana decydując się na ślub z Karolem wiele traci: musi dopasować się, robić to, czego chce jej teściowa, musi przestrzegać protokołu, oraz milcząco znosić zdrady męża. Trwanie w małżeństwie bez miłości nie jest łatwe.  
Jeśli jesteście ciekawi jakie relacje łączyły królową Elżbietę i jej synową, koniecznie obejrzyjcie.
 
Film (KLIK
 
Chyba częściej będę sięgała po filmy dokumentalne :)
I obiecuję, że nie będę Was nimi zanudzać.

6 komentarzy:

 1. "Dzieci Hitlera" chętnie zobaczę. Muszę mieć tylko na to odpowiedni nastrój.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też chciałabym oglądnąć ten dokument

   Usuń
  2. Nic nie stoi na przeszkodzie :)
   Miłego oglądania!

   Usuń
 2. Dokument "Diana i Królowa" chętnie bym obejrzała ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja rzadko oglądam filmy i jeśli już mam coś sobie wybrać, to zazwyczaj jest to horror, sensacja, bądź komedia romantyczna. Dokumentalnych produkcji jakoś nie trawię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, bo ja np. nie lubię horrorów i filmów science fiction.
   Nie można wszystkiego lubić ;)

   Usuń

Jeśli pozostawisz komentarz, będę miała szansę odwiedzić Twojego bloga.
Z góry dziękuję za odwiedziny! :)